Му најдоа противник на Усик, ќе се бории со Витерспун

Поранешниот неоспорен шампион во лесна категорија Александр Усик (16-0, 12 КО) доби нов противник откако се пропадна неговата борба со Тајрон Спонг. Сега Усик ќе боксира против 38-годишниот ветеран Чаз Витерспун (38-3, 29 КО) овој викенд во Чикаго.

32-годишниот шампион има скор од 16-0, а 12 се со нокаут. Минатата година, тој го победи Мурат Гасиев со одлука на судиите, а потоа го пензионира Тони Белју откако го нокаутира во ноември.

Усик требаше да го направи дебито во мај против Карлос Такам, но беше повреден. Витерспун, од своја страна, е во серија од 8 последователни победи и во март во последната битка ја доби со одлука против Сантандер Силгадо. Чаз не изгледа како сериозен предизвик за Усик, но малкумина би прифатиле шампионска борба за помалку од 5 дена.

https://twitter.com/SimBoxx/status/1181834517893566466?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fmma.bg%2Fnovini%2Fboks-novini%2Foleksandr-usyk-shte-se-boksira-sreshtu-38-godishniyat-chazz-witherspoon
print