Миочиќ: Кога добро ќе се одморам, летово ќе го вратам борбениот дух (ВИДЕО)

Стипе Миочиќ на УФЦ 226 во Лас Вегас во четвртата одбрана ја загуби титулата во тешка категорија.

Пожарникарот му честиташе на Даниел Кормиер на победата и планира, како и што најави пред борбата, да направи пауза поради за раѓање на детето.

„Тоа не беше моја вечер. Рундата добро почна, но ова е тешка категорија. Беше потежок од мене, ме погоди со десницата, ме прати на грб и ме доврши“.

„Чувствував дека сум посилен од него. Слушнете, правев што сакав, а потоа почна добро да погаѓа. Ги примив тие удари со десницата, не мислев дека ќе болат, но се чини дека не го чувствував тоа и затоа завршив на грбот. Што да се прави? Како и што реков, секоја чест на ДК. Добро за него. Првак е во две категории“.

На прашањето за враќање на борилиштето рече: „Се разбира дека ќе успорам кога ќе ми се роди ќерката. Ќе седнам, ќе разговарам со тренерите,малку ќе уживам во сирење, вино и месо. Вообичаено. Ќе смислиме нешто. Кога добро ќе се одморам во текот на летото ќе вратам борбениот дух. Ќе се напијам неколку пива на патот за дома и ќе уживам во остатокот од неделата. Во сабота се вратаќам на работа“.

UFC 226: Stipe Miocic Backstage

It wasn't his night but a classy Stipe Miocic spoke backstage at #UFC226

Posted by UFC on 2018 m. Liepa 8 d., Sekmadienis

.

print

Можеби ќе ви се допадне...