Мајлинда Келменди и Теди Рение се надобрите џудисти во светот

Олимписката шампионка Мајлинда Клеменди од Косово доби награда за најдобра џудистка во светот на свечената церемонија во Будимпешта, по повод 65-годишнината на џудо спортот, каде што се одржува Светското првенство.

За најдобар џудист е прогласен двократниот олимписки и осумкратен светски шампион Теди Рение од Франција.

print

Можеби ќе ви се допадне...