Мајки Гарсија ја освои светската титула во 4-тата тежинска категорија (ВИДЕО)

Мајки Гарсија (39-0, 30 КО) ја освои титулата светски првак во четвртата тежинска категорија.

Непоразениот 30-годишен Американец во Сан Антонио го победи на шампионот на ИБФ Сергеј Липинец (13-1, 10 КО) – 116-111, 117-110, 117-110, со едногласна судиска одлука.

Русинот не се предаваше до последниот удар во гонгот, но прв пат во кариерата заврши на подот по левото кроше на Гарсија во седмата рунда.

Белорускинот Кирил Релих (22-2, 19 КО) го победи Кубанецот Ренс Бартелеми (26-1-1НЦ, 13 КО) и ја освои испразнетата титула на ВБА во суперлесна категорија.

.

print

Можеби ќе ви се допадне...