Марулис до првиот златен медал за САД преку трикратната олимписка шампионка Јошида

Helen Marulis borenje zlaten medal oI

Најголемата легенда во женската борење, Саори Јошида, е симната од олимпискиот трон. Јапонката, која од скоро 15 години беше непобедлива на големите првенства, загуби во финалето во категоријата до 53 килограми во Рио со 1-4 од Американката Хелен Марулис.

Marulis Joshida pobeda

Јапонката (33 г.) стигна до последната борба без никаков проблем, дури не и даде поен на натпреварувачите како Наталија Синисин од Азербејџан (4-0), Изабел Самбу од Сенегал (9-0) и Бетсабет Аргуело од Венецуела (6-0). Се очекуваше дека ќе го повтори подвигот на сонародничката Каори Ичо, која вчера ја освои четвртата последователна титула на Олимписките игри.

Се започна добро за Јошида и во финалето, во кое во првата рунда водеше со 1-0 против Марулис. По паузата, сепак 24-годишната Американка ги шокираше сите и направи четири брзи поени против Јошида, со што ја освои титулата. Така Јапонката се збогува со својот сон за четврта титула од најголемиот спортски форум.

-53 кг – жени

1.Хелен Марулис – САД

2.Сори Јошида – Јапонија

3.Наталија Синисин – Азербејџан

3.Софија Матсон – Шведска

print

Можеби ќе ви се допадне...