Мануел Чар е новиот тешкашки владател на ВБА (ВИДЕО)

Германскиот боксер Мануел Чар е новиот шампион во тешка категорија на ВБА. Тој го победи Александар Устинов на рингот во Оберхаузен (Германија), со што му го нанесе вториот пораз во кариерата. 

Heute live auf #SkyNewsHD einschalten und den WM Kampf von Manuel CHARR Von der Straße zu den Sternen nicht verpassen Quelle WDR Lokal NRW

Posted by Official Manuel Charr on 2017 m. lapkritis 25 d.

Устинов одлично се биреше во првите две рунди, но потоа Чар го презеде водството и го контролира на мечот, притоа неговите удари беа попрецизни. Во седмата, Чар го стресе Устинов, но Русинот преживеа и тргна во офанзива.

Во осмата рунда Чар успеа да го собори Русинот, но гонгот означи крај и не ја заврши борбата. До крајот мечот помина во мирно темпо, а на крај судиите едногласно му ја дадоа победата на Чар 115-111, 116-111 и 115-112.

.

print

Можеби ќе ви се допадне...