Лима тешко го нокаутираше Корешков во борбата за појасот на Белатор (ВИДЕО)

koreskov-lima-plakat

Белатор го одржа својот прв настан во Израел.

Во главниот меч на вечерта во Тел Авив Даглас Лима (28-6), во третата рунда, тешко го нокутираше Андреј Корешков (19-2) и втор пат го освои појасот во велтер категорија.

26-годишниот Русин Лима го победи во јули со одлука на судиите, по што тој славеше и против поранешниот УФЦ шампион Бенсон Хендерсон ова и во реваншот со Бразилецот влезе со шест последователни победи. По поразот на Корешков, 28-годишниот Бразилец во Лондон го победи Пол Дејли.

Домашни борец и поранешен член на УФЦ Ноад Лахат (10-2) давење од позади во првата рунда го победи Американецот Скот Клив (15-6) во своето деби за Белатор.

Bellator 164:

Douglas Lima – Andrey Koreshkov (KO, R3)
Noad Lahat – Scott Cleve  (submission, rear-naked choke, R1)
Lena Ovchynnikova – Karla Benitez b(ednoglasna odluka na sudiite)
Georgi Karakhanyan – Kirill Medvedovsky (TKO, R1, povreda na ramoto)
Chen Shhori – Kfir Eittan (KO, R1)
Moish Rand – Hitham Kayof (TKO, R1)
Elazar Tariku – Ron Becker  (submission, keylock, R1)
Alex Trofimov – Sol Renato (podelena odluka na sudiite)
Jackie Gosh – Joaquin Buckley (TKO, R1)
Alex Nikulin – Avi Baron (TKO, R1)

print

Можеби ќе ви се допадне...