Кубрат Пулев ја брани интерконтиненталната титула против поранешен предизвикувач за светската титула

.

На ден пред пресметката Владимир Кличко и Ентони Џошуа на Вембли во рингот ќе биде задолжителниот предизвикувач на ИБФ.

Кубрат Пулев (24-1, 13 КО) на 28 април во Софија го брани ВБА Интерконтиненталниот во тешка категорија појас против поранешниот предизвикувач за титулата Кевин Џонсон (07/01/30, 14 КО).

Пулев во декември минатата година за прв пат се бореше во својата татковина во професионален меч и пред 15.000 навивачи го победи поранешниот ВБЦ шампион Семуел Питер.

37-годишниот Американец ги загуби последните четири борби и шест од последните седум натпревари (Тајсон Фјури, Тор Хамер, Кристијан Хамер, Дерек Чисора, Мануел Чар и последната негова борба во мај 2015 година го нокаутира од Ентони Џошуа.

Во 2009 година загуби со едногласна одлука од Витали Кличко во борбата за ВБЦ светската титула.

.

print

Можеби ќе ви се допадне...