Куба ја прегази Европа

Кубанците ја прегазија Европа на синоќешниот меч во чешкиот главен град Прага, се враќаат дома без пораз на сите седум средби.

Хрватот Дамир Плантиќ кој ја претставуваше Регионалната бокс лига, односно регинот, во полутешка категорија е поразен со едногласна одлука на судиите од најверојатно најдобриот боксер за аматери во ова време, Хулио Цезар ла Круз.

Супертешкашот Јоанди Тоирак Ортега со одлука на судиите од 5-0 беше подобар од Романецот Михаи Нистор, кој пред шест години го нокаутира Ентони Џошуа.

Светскиот шампион во тешка категорија Ерисланди Савон со едногласна одлука го победи домашниот боксер Јиржи Хавел, додека тековниот олимписки победник на Арлен Лопез во средна во средна категорија славеше против Русинот Вадим Туков.

print

Можеби ќе ви се допадне...