Кро Кап демонстрира врвна форма: Нема подобро чувство кога човек е здрав…!

Мирко Филиповиќ е познат по својот феноменална растегливост. Една од првите антологиски фотографии која е направена пред дваесет години, на почетокот на неговата сериозна кариера, го прикажува Кро Кап „растегнат во шпага“ меѓу два камени столбови во римски стил.

Но, Кро Капp во последната објава на Инстаграм, која се појави во времето кога се обелодени информацијата дека своето деби во Белатор ќе го направи во февруари против стариот познаник Рој Нелсон, тврди дека шест месеци не можел добро да се истегнува.

Причина е повредата, а потоа и операцијата поради која го откажа првиот настап против „Биг Кантри“ во Лондон. Потсетуваме дека Филиповиќ на еден од последните тренинзи пред патот за Лондон ги скина лигаментите на коленото, набргу потоа беше подвргнат на операција. Но Кро Кап чудесено се врати во погон, а во меѓувреме, во јапонскиот Ориз го одработи повратничкиот меч против Роке Мартинез. Славеше со прекин во првата рунда.

„Нема подобро чувство отколку кога човек е здрав и во форма. Цели шест месеци не можев да се истегнувам заради повредата и операцијата. Но телото памети повеќе од 30 години секојдневни тренинзи и многу брзо се враќам во форма“, стои во пораката на Кро Кап на Инстаграм што ја дополнува фотографија каде што прави „шпага“.

„Ако сте упорни и дисциплинирани, посветите внимание на вашето тело и да оддвоите барем половина час на ден за тренинг и здрав живот. Ќе ви се врати повеќекратно“, вели Мирко.

Со нетрпение очекуваме да го види легендарниот борец во акција на 16 февруари во своето деби за Белатор.

https://www.instagram.com/p/BrAvayEg9Ps/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_loading_state_control

.

print