Кaрате светот слави една година од историската одлука – олимписки спорт

Пред една година, милиони карате ентузијасти низ целиот свет пред телевизиските и компјутерските екрани чекаа и се надеваа на моментот кој толку долго го очекуваа и кој засекогаш ќе ја промени дисциплината. Кога претседателот на МОК, Томас Бах, го најави вклучувањето на спортот во програмата на Олимписките игри во Токио 2020, карате светот се радуваше. Античката дисциплина никогаш нема да биде иста.

3 август 2016 година е датумот кога се исполнија олимписките соништа на каратето. Карате семејството сега се приземји по 3 август 2016 година и се слави првата годишнина од денот кога се смени спортот.

„Тоа беше момент на голема радост и засекогаш ќе биде во нашите мисли. По многу години и толку долг процес, конечно можевме да му дадеме многу добри вести на  карате светот“, изјави претседателот на ВКФ, Антонио Еспиноз, по објавувањето. Одлуката беше донесена на 129-тата седница на Меѓународниот олимписки комитет што се одржа во Рио де Жанеиро (Бразил).

Историската резолуција на МОК дополнително ја потврди една од главните карактеристики на каратето: чувството за единство на овој спорт. Фановите на спортот низ светот, милиони практичари на боречката вештина, врвни конкуренти, сенсеи во доџоа на сите пет континенти, претставници на федерациите … сите се радуваа на прославата на каратето како нов олимписки спорт.

Најголемите ѕвезди на овој спорт стана гласноговорници на каратето и со многу емоциии беа предводници поддршката на сите оние кои некогаш носеа кимоно. Карате минува низ најсветли моменти од својата понова историја, а сите се чувствуваа како да беа дел од радосниот момент.

Една година по историската одлука.

„Извонредно зголемување на учесниците на сите настани на ВКФ од вклучувањето на спортот во програмите на Олимписките игри во Токио 2020 и на младинските Олимписки игри Буенос Аирес 2018 е јасен знак за растечката популарност на каратето“, рече претседателот на ВКФ, Антонио Еспиноз и додаде: „Овој раст е последица на возбудувањето на каратеките пред ветувачката иднина на спортот, како и резултат на извонредните напори на ВКФ за подобрување на квалитетот на карате настани во светот“.

„Нашата цел е да продолжиме да бидеме конкурентен, ефективен и спектакуларен спорт, така што каратето и понатаму може да го шири континуираниот успех откако ќе се вклучуи на Олимписките игри во Токио 2020“, рече претседателот Еспиноз. “Како што се осврнуваме на тој емотивен ден во август пред само една година, не може да помогнеме, но почувствуваме неверојатно чест што го доживеавме тој момент. Сè што се случи оваа година само покажува дека најдоброто допрва доаѓа“, додаде Еспиноз.

print

Можеби ќе ви се допадне...