Кормиер и Канело добитници на наградите на ЕСПН за борци на годината (ВИДЕО)

Телевизиската куќа ЕСПН во Лос Анџелес го одржа 27-то доделување ESPY наградите за најдобри спортисти.

Домаќин на шоуто беше комичарот и актер Трејси Морган.

Лионел Меси е најдобарт фудбалер, Антекоунмпо е најдобриот НБА играч, а Александар Овечкин е најдобар НХЛ хокеар.

Прв пат се поделени награди за борците се поделени во две категории – ММА и бокс. ЕСПН е новиот телевизиски партнер на УФЦ.

Прв ММА борец на годината е Даниел Кормиер кој во претходниот период стана шампион на УФЦ во две категории. Славеше во конкуренција на Аманда Нунес, Хенри Сехудо и Израел Адесања.

Сол Алварез – Канело првакот во средна категорија е најдобриот боксер.

Претходно тројца ММА борци ја добија наградата на ESPY за најдобар борец,

Ронда Раузи го однесе трофејот дома во 2015 година, кога беше проценето дека нејзините успеси го надминаа значењето на борбата меѓу Флојд Мејведер и Мани Пакијао. Конор Мек Грегор победиво 2016 година и Деметриус Џонсон во 2017 година.

print