Корејското Зомби се врати со нокаут (ВИДЕО)

Feb 4, 2017; Houston, TX, USA; Chan Sung Jung (blue gloves) defeats Dennis Bermudez by knockout during UFC Fight Night at Toyota Center. Mandatory Credit: Mark J. Rebilas-USA TODAY Sports

Чан Сунг Јунг (14-4, 4-1 УФЦ) успешно се врати во октагонот по 3 и пол години.

„Корејското Зомби“ во главната борба на настанот во Хјустон по малку повеќе од половината на првата рунда со десен аперкат го нокаутира Денис Бермудез (16-6, 9-4 УФЦ).

На 29-годишниот Кореец ова му беше првата борба по поразот од Хозе Алдо во мечот за титулата во август 2013 година, Бермудез е 2-3 во последните пет средби. За време на отсуството од УФЦ Јунг го одработи задолжителниот двегодишен воен рок.

Волкан Оездемир (13-1, 1-0 УФЦ) дојде до голема победа во своето деби во УФЦ. Првиот Швајцарец во УФЦ го замени повредениот Јан Блашовиц и со поделена одлука на судиите го победи Овинс Сент Про (19-10, 7-5 УФЦ). На ОСП ова беше трет последователен пораз.

Добра вечер имаше уште еден дебитант. Марсел Фортуна (9-1, 1-0 УФЦ) во првата рунда со десно кроше по предниот директ го нокаутира 22 килограми потешкиот Ентони Хамилтон (15-7, 3-5).

Корејското Зомби и Фортуна се наградени со бонус од 50.000 долари за изведба на вечерта, додека Џесика Андраде и Ангела Хил го добија истиот износ за борба на вечерта. Андраде победи со едногласна одлука на судиите.

УФЦ Фајт најт 104:

Чан Сунг Јунг – Денис Бермудез (КО, Р1)

Феличе Хериг – Алекса Грасо (едногласна одлука, 29-28, 29-28, 30-27)

Џејмс Вик – Авел Трухилоo (сабмишн,давење од позади, Р3)

Волкан Оездемир – Овинс Сент Про (поделена одлука на судиите, 29-28, 28-29, 29-28)

Марсел Фортуна – Ентони Хамилтон (КО, Р1)

Џесика Андраде – Анџела Хилл (едногласна одлука, 30-27, 30-27, 30-27)

Кертис Блајдес – Адам Милстед (ТКО, Р2)

Чес Скели – Крис Груецемахер (сабмишн, давење од позади, Р2)

Рикардо Лукас Рамос – Мичинори Танака (едногласна одлука, 29-28, 30-27, 29-28)

Тесија Торес – Бец Роулингс (едногласна одлука, 30-27, 30-27, 30-27)

Нико Прајс – Алекс Морон виа (КО, Р2)

Халил Рунтре – Даниел Џоли (КО, Р1)

print

Можеби ќе ви се допадне...