Конор Мек Грегор: Му покажав на светот дека се е можно!

Поранешниот шампион на УФЦ Конор Мек Грегор успеа да постигне нешто што тешко може да се повтори. Во 2012 година успеа да освои две титули во две различни категории во неговата родна Ирска. Потоа се натпреваруваше за Кејџ вориорс, а немаше поим што го чека. Една година подоцна „Ноториус/ Озлогласениот“ потпиша со УФЦ, а со првата борба покажа дека го блескава иднина во организацијата. Успеа да ги добие првите шест борби во УФЦ, бидејќи пет од нив беа со нокаут, така станаа привремен шампион во перо категорија.

Во 2015 година го потресе светот со нокаутот над легендата Жозе Алдо, кој успеа да ги победи сите негови противници, но загуби за само 13 секунди. Една година подоцна Мек Грегор успеа да ја освои титулата со нокаут против Еди Алварез и стана првиот УФЦ шампион во исто време да има две титули во различни категории. Денес, неколку години подоцна, одлучи да нѐ потсети на неговите достигнувања и да каже дека сè е можно.

„Во 2013 година, во Даблинскиот детски центар, и покажав на децата дека сè може да се постигне преку здрава работа и концентрација. Во 2016 година во Медисон сквер гарден го покажав тоа на целиот свет“.

Во моментов Мек Грегор е во серија од два последователни порази, а тоа се од Флојд Мејведер во рингот и Хабиб Нурмагомедов во кафезот.

print