Кличко се кандидира за претседател на АИБА

Поранешниот светски боксерски шампион, Владимир Кличко, е кандидат за претседател на Меѓународната боксерска асоцијација (АИБА), објави ТАСС.

Оваа информација е презентирана на членовите на Извршниот комитет на состанокот што се одржа минатата недела во Дубаи.

Актуелниот претседател на АИБА Чинг-Куо Ву требаше да го назначи Владимир Кличко на раководна позиција во организацијата. Сега легендарниот боксер е претседателски кандидат.

Номинацијата на 41-годишниот Кличко официјално е прифатена. Боксерот стави крај на неговата кариера во август годинава.

print

Можеби ќе ви се допадне...