Карлос Балдомир ќе лежи 20 години затвор заради сексуално насилство над ќерка му

Поранешниот светски шампион во бокс Карлос Балдомир може да добие 20-годишна затворска казна под обвинение за сексуално насилство над својата ќерка. Аргентинецот во кариерата во рингот бил со имиња како Сол Алварез, Флојд Мејведер и Вернон Форетс, која се состои од 71 борба – 49 победи и 16 порази.

Обвинителот во случајот Алехандра дел Рио Ајал сака тој да добие максимална казна од 20 години зад решетки. Неговата сопруга е онаа која пушта жалба во полицијата и почнуваат истрага во 2016г. Во декември 2017 година, тој е обвинет.

Според обвинителот, насилството започнало во 2008 година кога девојчето имало само 7 години. Откако психолози разговарале со девојката, велат дека сè што вели таа е веродостојно.

.

print