Канело: Јас сум голем боксер!

Сол Алварез – Канело се идентификуваше како голем боксер откако го победи Генади Головкин. Дуелот беше за две од светските титули во средна категорија и заврши со многу тесна победа на Мексиканецот, кој и овој пат е оспорен.

Канело Алварез го победи ГГГ со мнозинска одлука на судиите за освојување на титулите во средната категорија на ВБА и ВБЦ!

Казахстанецот гп забележа првиот пораз во кариерата.

„Денес докажав дека сум голем боксер“, коментираше Алварез и додаде:„Подготвен сум да направам уште еден меч, ако народот го сака тоа. Победата беше чиста“.

Во анкетата на навивачите, речиси 70 отсто сметаат дека Головин ја заслужил победата. Првиот меч заврши нерешено.

.

print