Канело Алварез против Амир Кан
Miguel Cotto, left, of Puerto Rico, and Canelo Alvarez, of Mexico, fight each other during a WBC middleweight title bout Saturday, Nov. 21, 2015, in Las Vegas. (AP Photo/John Locher) ORG XMIT: NVJL126

Miguel Cotto, left, of Puerto Rico, and Canelo Alvarez, of Mexico, fight each other during a WBC middleweight title bout Saturday, Nov. 21, 2015, in Las Vegas. (AP Photo/John Locher) ORG XMIT: NVJL126

Саул Алварез објави неочекувано име за следната борба.

Канело на 7 мај на новата Т-Мобиле арена во Лас Вегас ќе има борба против Амир Кан.

Англичанецот (29 г.), поранешен ВБА и ИБФ шампион полувелтер категорија, ќе ја зголеми тежината и ќе се бори со Мексиканцот за ВБЦ титулата во средна категорија. Мечот ќе се одржи во catchweight од 70,3 килограми.

Алварез (25 г.) светската титула ја освои во ноември против Мигел Кото, додека Кан во неговата единствена борба во 2015 година, во мај, со едногласна одлука на судиите го победи Крис Алгиерија.

Кан нема борбено исксутво во средна категорија и Канело е поголем од него, но Британецот цело време беше во потрага за борба кој ќе му донесе голема заработувачка, и ја најде.

Победникот од оваа борба ќе мора да се бори против Генадиј Головкин.

https://youtu.be/CUbyHnl3maw

print

Можеби ќе ви се допадне...