Истражување на ЕСПН: УФЦ-овците на чело со Ронда попопуларни од бокс ѕвездите!

Кои се најпознатите и најпрепознатливи спортисти на планетата? Тимот на престижниот ЕСПН се позабави и со тоа прашање и одлучи да се измисли формула која ќе би го дала конечниот одговор кој има смисла …

Така, во математичка равенка ги внесоа податоци кои ги рефлектираат успесите на спортистите изразени во заработка, бројот на луѓе кои ги следат на социјалните мрежи како што се Фејсбук, Твитер и Инстаграм, но и популарноста на пребарувачот на Гугл.

Откако математички ја пресметаа состојбата, ја објавија конечната листа. Меѓу најпознатите 100 светски спортисти во оваа година влегоа и три големи светски имиња на ММА: Ронда Русеј на 16-то место, Конор Мек Грегор на 25-тото и Андерсон Силва на 39 место.

Инаку … на прво место е фудбалерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, втор е кошаркарот Џејмс Ле Брон, а трети Лионел Меси.

На 59-тото место е славниот светски боксер Мани Пакијао, а на 89 место се пласира Сол Алварез – Канело. Интересно е тоа што хрватскиот фудбалер Иван Ракитиќ од Барселона е 50-от најпопуларен спортист на светот.

Еве ја пресметка за овие тројца спортисти, а потоа и целосна листа на најпопуларните:

Ronda Rousey #16 (+7 from last year)
Endorsements: $8 million
Instagram followers: 9.5 million
Twitter followers: 3.4 million
Facebook followers: 11.3 million

Conor McGregor #25 (+12)
Endorsements: $8 million
Instagram followers: 11.1 million
Twitter followers: 3.6 million
Facebook followers: 5.2 million

Anderson Silva #39 (unrated)
Endorsements: $4 million
Instagram followers: 2.6 million
Twitter followers: 7.9 million
Facebook followers: 5.9 million

Kompletnata lista TOP 100

 1. Cristiano Ronaldo
 2. LeBron James
 3. Lionel Messi
 4. Roger Federer
 5. Phil Mickelson
 6. Neymar
 7. Usain Bolt
 8. Kevin Durant
 9. Rafael Nadal
 10. Tiger Woods
 11. Stephen Curry
 12. Novak Djokovic
 13. Virat Kohli
 14. Rory McIlroy
 15. Mahendra Singh Dhoni
 16. Ronda Rousey
 17. Jordan Spieth
 18. Kaká
 19. Serena Williams
 20. Kei Nishikori
 21. Tom Brady
 22. Gareth Bale
 23. Maria Sharapova
 24. Dwyane Wade
 25. Conor McGregor
 26. Zlatan Ibrahimovic
 27. James Rodríguez
 28. James Harden
 29. Alexis Sánchez
 30. Mesut Özil
 31. Wayne Rooney
 32. Andy Murray
 33. Derrick Rose
 34. Kyrie Irving
 35. Russell Westbrook
 36. Antoine Griezmann
 37. Andrés Iniesta
 38. Luis Suárez
 39. Anderson Silva
 40. Paul Pogba
 41. Carmelo Anthony
 42. Stan Wawrinka
 43. Dustin Johnson
 44. Karim Benzema
 45. Marcelo Vieira
 46. Radamel Falcao
 47. Cam Newton
 48. Simone Biles
 49. Sergio Agüero
 50. Ivan Rakitic
 51. Chris Paul
 52. Drew Brees
 53. David Luiz
 54. Cesc Fàbregas
 55. Russell Wilson
 56. Aaron Rodgers
 57. Dani Alves
 58. Sergio Garcia
 59. Manny Pacquiao
 60. Eli Manning
 61. Damian Lillard
 62. Rickie Fowler
 63. Blake Griffin
 64. Odell Beckham Jr.
 65. Dwight Howard
 66. Ning Zetao
 67. Ryan Lochte
 68. Bastian Schweinsteiger
 69. Dale Earnhardt Jr
 70. Javier Hernández
 71. Ma Long
 72. Toni Kroos
 73. Justin Rose
 74. J.J. Watt
 75. Hope Solo
 76. Thiago Silva
 77. Raheem Sterling
 78. Eden Hazard
 79. Theo Walcott
 80. Didier Drogba
 81. Mario Götze
 82. Robert Lewandowski
 83. Marco Reus
 84. Lewis Hamilton
 85. Jason Day
 86. Jimmie Johnson
 87. Caroline Wozniacki
 88.  Lin Dan
 89. Saúl ‘Canelo’ Álvarez
 90. Yuvraj Singh
 91. Thomas Müller
 92. Felipe Massa
 93. Eugenie Bouchard
 94. Bubba Watson
 95.  Suresh Raina
 96. Gabriel Jesus
 97. Manuel Neuer
 98. Adam Scott
 99. Aly Raisman
 100. Mohamed Salah
print

Можеби ќе ви се допадне...