Илхан и Ајхан Озмен се пласираа во полуфиналето на Јуниорскиот национален куп во Врбас

Македонските боксери извојуваа победи на 3.Јуниорски национален куп во Врбас-Србија.

Во четвртфиналето Ајхан Озмен (-66 кг) го совлада Дарко Мрдовиќ од Црна Гора со 4-1, а истиот резултат славеше и Илхан Озмен (-60 кг) против Ференц Саму од Унгарија, боксер кој на последното Европско првенство го освои бронзениот медал.

Утре тројца наши репрезентативци ќе настапат во полуфиналните борби.

Резултати

-60 кг Илхан Озмен – Феернц Саму (Унгарија) 4-1

-66 кг Ајхан Озмен – Дарко Мрдовиќ (Црна гора) 4-1 Полуфинале

60 кг Илхан Озмен – Максим Шумов (Русија)

-66 кг Ајхан Озмен – Себастијан Трендафир (Романија)

+80 кг Адријан Аземи – Алија Месиќ (БиХ)

print