Злато и три бронзи за Металург на „Никон опен 2018“ (ФОТО)

Металург на Меѓународниот карате турнир „Никон опен 2018“ во Софија, Бугарија, освои четири медали – 1 златен и 3 бронзени.

Златниот медал го освои Филип Несторосвки (-76 кг) во јуниорска конкуренција, додека две бронзи освои Марија Петровска (- 54 кг) во кадети и (- 55 кг) во јуниори, а женскиот ката тим  (Илиевска, Јовановска, Петровска, Станковска) исто така се закити со бронза.

Тренерот Ламбро Никовски е задоволен од настапот на своите каратисти.

Ipon.mk

 

print

Можеби ќе ви се допадне...