Златен медал за Иво Мишачковски на Гран при кроација, а шест за македонските каратисти

Ivo Misackovski

На Гранд при Кроација во Самобор нашите каратисти на досега заврешните натпревари освоија шест медали – 1 златен, 1 сребрен и 4 бронзени медали.

Driton Halimi GP Kroacija 2017

Медалите освоија:

Иво Мишачковски (-70 кг), кадети, КК Металург, златен медал, а клупскиот другар Давид Саревски го освои сребрениот, додека во истата категорија Мики Живков од КК Олимпик Спорт се зибори за бронзата.

Глигор Петков (-57 кг) од КК Металург во кадетска конкуренција го освои брозениот медал;

Дритон Халими (-52 кг), кадети, КК Фати, бронзен медал;

Сања Цветкоска (+54 кг), кадети, КК Спорт 94, борнзен медал.

Gligor petkov i amir Begovik

На турнирот во овие три дена ќе се натпреваруваат 2098 натпреварувачи од 27 држави, односно од 241 клуб.

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...