Естел Мосели го освои првиот златен медал за Франција на олимпијадите

Estel moseli

Естеле Мосели го освои првиот медал, и тоа златен, во женскиот бокс за Франција, по победата на Кинеската Џунхуа Јин во финалето во лесна категорија.

Мосели беше најдоброрангирана во категоријата до 60 килограми, поради што имаше слободен влез во четвртфиналето, каде што ја победи Италијанката Ирма Теста на поени. Во полуфиналето имаше уште поимпресивна победа над Анастасија Белијакова, откако ја победи со технички нокаут, и го измести рамото во првата рунда.

-60 кг

1.Естеле Мосели (Франција)

2.Џунхуа Јин (Кина)

3.Мира Потконен (Финска)

3.Анастасија Белијакова (Русија)

print

Можеби ќе ви се допадне...