Ертан Реџепи: Спарингот со финскиот кандидат за Олимпијадата, ме мотивира за ОИ 2020 во Токио

Ertan Redzepi sparing so kukla

Борачот на Тефејуз од Скопје, Ертан Реџепи, од 05 до 15 април престојува во Хелсинки, Финска, по покана на финската репрезентација, чиј тренер е Шефки Дурмиши.

Ertan Redzepi so Durmisi

„Тука тренирам со Фатос Дурмиши, девет пати шампион на Финска. Фатос ќе учестува на квалификациските турнири за Олимпијадата во Рио. Имал желба јас да бидам негов спаринг партнер и да бидам до него. Затоа и дојдов тука“, изјави за Ipon.mk, македонскиот репрезентативец во борење и самбо, вооедно и шампион на Македонија.

„Овде добив една голема мотивација. Видов дека можам да им се спротиставам на многу добри борачи, затоа ќе продолжам да тренирам за новиот олимписки циклус. Фатос е еден од најдобрите борачи во светот, а негова покана да бидам со него и да тренирам ми даде мотивација да продолжам со борење. Веќе од сега мислам за новиот олимписки циклус и да ја претставам државата на Олимписките игри во Токио 2020 година“, дециден е Реџепи.

Ipon.mk/В. Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...