ЕП за кадети: Гаџиханов машки се бореше со Русинот Саидалханов (ФОТО/ВИДЕО)

Gadzihanov zafat na EP 2016

Рамазан Гаџиханов (-58 кг) во интересна и борба со пресврти е поразен од рускиот репрезентативец Ајубхан Саидалханов на Европското првенство за кадети во борење во Стокхолм-Шведска, во квалификациите.

Gadzihanov EP borba 2016

Нашиот репрезентативец поведе со 3-1 во првата рунда, потоа противникот ја презеде иницијативата и поведе со 10-3. Кога се чинеше дека Руснот мирно ќе ја приведе борбата до крајот, Гаџиханов направи фрлање и освои четири поени со што намали на 10-7 и во тој момент требаше и да го тушира Саидалханов, но противникот успеа да го преврте и да го тушира, така вкупниот резултат е 14-7.

Постоеше надеж дека можеби преку репасаж Гаџиханов ќе има шанса да стигне до висок пласман, но тоа остана само желба бидејќи Русинот во четвртфиналето загуби од Турчинот Муамер Килиџ.

Gadzihanov-Rusin pobednik EP 2016

Во финалето ќе се борат Вазген Теванјан (Ерменија) и Али Шериев (Русија), а за бронзи Даур Пасардија (Азербејџан) – Муамер Килиџ (Турција) и Гиорги Елбадкидѕе – Цотне Абалаки и двајцата од Грузија.

Да спомнеме дека на ова првенство учествуваат по двајца претставници во категорија од една држава, а нашиот борач доби исклучително тежок противник.

Ipon.mk/В.Д.

print