Емилија Јањиќ и Филип Несторовски први на „Карате Кроација опен 2015“!

Фаик Весели и Емилија Јањиќ

Емилија Јањиќ од Олимпик спорт го освои првото место на „Карате Кроација опен 2015“ во Риека во кадетска конкуренција во + 54 клиограми. Во нејзината категорија имаше 46 натпреварувачи. Нејзиниот кулпски другар Фаик Весели (- 52 кг) е трет во многу тешка конкуренција, бидејќи имаше 54 натпреварувачи.

Petar spasenovski prv na Koracija open

 

Adil Mehmed od Kroacija so medalИ Филип Несторовски (-70 кг, кадети) и Петар Спасеновски (+76, јуниори) од Металург го освои првото место, Азис Исмаил (-75, У-21) е втор, а Роберто Ацковски (-63, кадети), Драгана Манговска 9- 48, јуниори), Семир Ќосовиќ (+84 , У-21) и Адил Мехмед (-68 кг, јуниори 21) ги освоија бронзените медали. Ова е одличен настап на каратистите на Металург.

Турнирот е значаен бидејќи треба да се финализира списокот за Светското првенство за кадети, јуниори и јуниори 21 во Џакарта, Индонезија, од 12 до 15 ноември.

ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...