Елмедин Сејфулау преслаб за Арман Елојан од Франција на ЕП (ФОТО)

Репрезентативецот Елмедин Сејфулау загуби од Французинот Арман Елојан со 1-7 во осминафиналето на Европското првенство за јуниори во Рим – Италија.

Првата рунда Сејфулау се држеше, а во втората изедначи на 1-1 и тоа беше се од него. Потоа Французинот ја зголемуваше разликата во една досадна борба (3-1, 5-1), за на крајот на акција на Елмедин противникот да ја искористи надмоќта и да триумфира со 7-1.

Констатацијата е дека сите тројца репрезентативци Минир и Риад Реџепи и Елмедин Сејфулау борбите ги завршија во првиот настап, со тоа што најсикусниот (Елмедин) издржа цела борба, а најмногу покажа Минир и штета е што ја загуби борбата. Ова значи дека мора уште повеќе да се работи ако сакаме резултати, вака ќе бидеме добри само за загревање на другите борачи.

Ipon.mk

print

Можеби ќе ви се допадне...