Еди Шерифовски доминираше, а Миоки со 4 златни и 1 сребрен на ДП за јуниори (ФОТО)

На Државното првенство за јуниори во Прилеп ЏК Миоки со 6 натпреварувачи освои 5 медали – 4 златни и 1 сребрен медал. 

Златни медали освоија:
73кг Еди Шерифовски
52кг Наталија Динова
57кг Христина Дескова
70кг Ангела Велковска
Сребрен медал освои
70кг Магдалена Бојаџиска


„Најуспешен настап имаше Еди Шерифовски, кој со 4 победи со највисокиот поен (ипон) имаше апсолутна доминација на татамито. Поради повреда не настапија репрезентативците Берна Шерифовска и Хамза Јашари, додека, пак, Натпреварувачката комисија не му дозволи настап на сениорскиот државен првак Артан Рушити“, велат од Миоки.

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...