Димитар Ташков најдобар боксер, а БК Чаир најуспешна екипа на Државното првенство

Димитар Ташков е поргласен за најдобар боксер да поединечното Државно правенство во бокс, а екипата на Чаир прва во вкупниот пласман во трите конкуренции на државни прваци – кадети, јуниори и сениори. Втор е БК Пинк Пантер, а трет Баргала. Чаир доби пехар и за најдобар тренер, однонсо за Фатон Салиху и за најдобар тим тренер.

Првенството се одржа во Штип во одлична организација на БК Баргала.

Димитар Ташков (+91 кг) го освои златниотр медал во сениорска конкуренција совладувајќи го во финалето Владица Петковиќ од Лав Куманово.

Артан Алиу (64 кг) – Чаир беше подобар од Денис Муаремовски од Пинк Пантер. Гоце Јанески (-75 кг) од Аперкат по четврт пат зе закити со титулата државен првак откако во финалето го совлада Алим Насуфи од Чаир.

Сениори финале

-56 кг Јасмин Мифтар (Аперкат) – Алмир Нуришов (Тернипе) 0-2
-64 кг Артан Алиу (Чаир) – Денис Муаремовски (Пинк Пантер) 2-0
-69 кг Љуљзил Исмаили (Шкендија но лимит) – Ангелчо Мицевски (Тигар МБИ) 2-0
-75 кг Гоце Јанески (Аперкат) – Алим Насуфи (Чаир) 2-0
+91 кг Димитар Ташков (Пинк Пантер) го победи Владица Петковиќ (Лав Куманово) 2-0

Јуниори – финале

-60 кг Шпенд Гафури (Шкендија но лимит) – Марко Стојановски (Универзалци) 2-0
-69 кг Елмедин Иштерфи (Чаир) – Ристе Ристовски (Пинк Пантер) 2-0
-81 кг Никол Бубевски (Пинк Пантер) – Арсим Етеми (Чаир) 2-0

Кадети – финале

-52 кг Елес Асанов (Баргала) – Ѓоше Ѓошев (Пинк Пантер) 2-0
-60 кг Алпај Демиров (Баргала) – Медин Иштрефи (Чаир) 2-0
-69 кг Рамон Казимов (Пинк Пантер) – Един Јашар (Баргала) 2-0
-75 кг Хумрет Јонузи (Шкупи) – Агон Абдурахмани (Шкендија…) 2-0
-80 кг Стево Илиќ (Ас) – Сереген Демиров (Баргала) 2-0

Ќе се дополни…

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...