Дејан Георгиевски и другарите ќе атакуваат на медали на Европското таеквондо првенство во Полска

Уште еден поход на европски медал за младите таеквондисти на Европско првенство за млади сениори (У-21) во Варшава, Полска, кое почнува утре 2018, а Иван Крстевски прв настапува од нашите репрезентативци, додека најголеми се очекувањата од европскиот сениорски првак Дејан Георгиевски.

Македонскиот национален тим предводен од претседателот на Македонската таеквондо федерација (МТФ) и селектор Борче Костовски ќе настапи во следниот состав:

Дејан Георгиевски +87 кг од ТК Бутел

Филип Додевски -80 кг од ТК Бутел

Костадин Георгиевски -74 кг од ТК Бутел

Христијан Спасовски -68 кг од ТК Академија Анастасов

Иван Крстевски -63 кг од ТК Бутел

Анамарија Георгиевска  – 62 кг од ТК Бутел

Стручниот стаб очекува медали од ова Европско првенство. Свесни се за огромната конкуренција, а речиси и да нема држава од Европа која не учествува со својот најдобар тим. Сепак, нашиот табор истакнува дека се свесни и за квалитетот на нашите борци кои го докажаа тоа со успесите во изминатиов период.

„Нормално, најголеми се очекувањата од Дејан Георгиевски, како европски шампион од 2017, но и како медалист од претходното ЕП во У-21 во Софија на кое го освои бронзениот медал. Но, тука се и балканските сениорски медалисти Филип Додевски и Костадин Георгиевски, одличните Иван и Христијан, и да не ја заборавике актуелната носителка на бронзата од Светското првенство за јуниори, Анамарија која, иако има само 17 години, ќе земе увество на ова големо натпреварување“, вели слекторот Костовски.

Ipon.mk

print