Двократните светски прваци Акгул и Садулаев станаа и олимписки шампиони

sadulaev rusija zlato

Двократните светски шампиони Абдулрашид Садулаев и ТахаАкгул во Рио де Жанеиро стана и олимписки шампиони.

Русинот Садулаев во категоријата до 86 килограми во полуфиналето на слободен стил го победи олимпискиот шампион од Лондон, Шариф Шарифов со 8-1, а потоа во финалето со 5-0 Турчинот Селим Јашар.

Тоа беше трето злато за Русија во борење во Рио. Роман Власов (75 кг) и котвен Кран Чакветадзе (85 кг) освоија златни медали во грчко-римски стил.

akgul turcija OI

Првото злато за Турција во борење на Игрите го освои Таха Акгул. Во репризата на финалето од Светското првенство од 2014 година, 25-годишниот Таха со 3-1 во финалето на категоријата до 125 килограми славеше против Иранецот Комеил Гасеми.

-86 кг, слободен стил

1.Абдулрашид Садулаев (Русија)

2.Селим Јашар (Турција)

3.Шариф Шарифов (Азербејџан)

3.Џ’ден Кокс (САД)

125 кг

1.Таха Акгул (Турција)

2.Комеил Гасеми (Иран)

3.Ибрахим Саидов (Белорсуија)

3.Гено Петреашвили (Грузија)

print

Можеби ќе ви се допадне...