Дастин Пориер: 100 отсто сум сигурен дека ќе го детроинизирам Хабиб

Привремениот шампион во лесна категорија Дастин Порир верува дека ќе може да го направи она што 27 други не успеале да го направат. „Дијамантот“ ќе се сретне со неприкосновениот и непоразениот шампион Хабиб Нурмагомедов во главната борба на УФЦ 242 на 7 септември во Абу Даби. Пориер е во серија од пет последователни победи и е 100 отсто убеден дека ќе му го нанесе првиот пораз во ММА на Хабиб и ќе го земе појасот.

„Искрено, тоа е тежок тренинг камп. Секој ден се борам со момци кои ме држат на мрежата и се обидуваа да ме соборат. Секој ден тренираме за издржливост и сила. Дефинитивно, ова е еден поинаков камп. Овој камп ќе трае10 недели, кога ќе го завршам.

Секој камп е тежок, но во овој имаше само борба, борба и пак борба. Правам 6 рунди граплинг. Хабиб може да има останатите 364 дена од годината. Јас сакам само 25 минути на 7 септември, а тој може да има сè друго. Морам да бидам подобар од него за 25 минути и сум 100 проценти сигурен дека можам да го сторам тоа“.

print