Дана Вајт спаси девојче во Тајланд (ВИДЕО)

Претседателот на УФЦ, Дана Вајт, дефинитивно не е најсаканиот човек во светот на боречките спортови, но дури и тој ја има својата нежна страна, која често останува подалеку од очите на навивачите. Тој неодамна го посети Тајланд, каде што се запозна едно девојче кое најверојатно немаше да биде живо ако не беше шефот на најголемата ММА организација во светот.

Во 2010 година Дана платил ја платил операцијата на девојчето кое имало компликации со црниот дроб. Семејството на Туптим Јаднгоолум не можело да си дозволи медицинската интервенција, и покрај фактот што таткото е светски шампион во тајландски бокс. За операцијата биле потребни 50.000 долари, а Вајт ги извдил од џебот, за да му помогне на седуммесечното бебе.

.

print

Можеби ќе ви се допадне...