Головкин посилен од американскиот тешкаш во борење (ВИДЕО)

Генади Головкин (38-1-1, 34 КО) покажа колкава снага навистина поседува.

Американскиот тешкаш Малик Скот (38-3-1, 13 КО) објави на социјалните мрежи видео на кое с енатпреварува со казахстанскиот среднаш во силината на стисокот и борење.

По она што може да се види, 179 сантиметри високиот Головкин покажа дека подобро се бори од 110 килограми тешкиот и 193 сантиметри високиот Американец.

Скот во текот на кариерата го предуваше предизвикувачот за светската титула Алекс Лепаи и Тони Томпсон, а губеше од Дионтеј Вајлдер, Дерек Чисора ​​и Луис Ортиз.

Познат е како врвен спаринг партнер кој на подготовките го викале Ленокс Луис, Владимир Кличко, Дилиен Вајт, Дионетј Вајлдер и Џозеф Паркер.

Головкин почна да се подготвува за следната борба во снежниот Биг бер, Калифорнија.

36-годишниот ГГГ првиот борат во новиот договор со ДАЗН ќе ја одработи на 1 или 8 јуни, а како противници се споменуваат во европски шампион Камил Шермета од Полска (19-0, 4 КО) и Американецот Брендон Адамс (21-2, 13 КО).

Се очекува тој меч да послужи како подготовка за третата пресметка со Канело планирана за септември.

.

print