Глори 30: Симон Маркус ја одбрани титулата, Грегоријан со одличен ноакут (ВИДЕО)

simon marcus glory 30

Симон Маркус во Онтарио во Калифорнија прв ја одбрани шампионската титула во средна категорија на Глори.

Со едногласна одлука на судиите јамајканско-канадскиот борец по 5 рунди го победи поранешениот ММА борец, Дастин Јакоби. Маркус имаше тешка работа со Јакоби отколку што можеше да се претпостави, иако Американецот имаше две броења, по десницата во првата, па ударот во тело во петата рунда.

Марат Григоријан со атрактивен висок удар (хај кик) во првата рунда го нокаутираше Џиме Кулибали.

Ричард Абрахам е победник на турнирот во велтер категорија. Според официјалната страница на Глори, Американецот на турнирот пристигнал со сооднос на 8-3, а прво во полуфиналето со едногласна одлука го победи Кејси Грин, за да во финалето со поделена одлука го совлада Франсоа Амбанг.

Во Суперфајт серијата во делот на програмата Џејсон Вилинс во реваншот со мнозинска одлука го победи Џо Шилинг кој имаше броење во третата рунда.

Гуто Иносенте со едногласна одлука беше подобар од Брајан Дувес.

Глори отвори и женска категорија до 55,5 килограми. Во првата борба на настанот за Големата награда во која се одлучуваше шампионот Тифани ван Соест ја победи Есма Хасшас.

Glory 30:

Simon Marcus – Dustin Jacoby (ednoglasna sudiska odluka)
Marat Grigorian – Djime Coulibaly (KO, R1)

Finale turnirot vo velter:

Richard Abraham – Francois Ambang (podelena sudiska odluka)

Polufinale turnira u velteru:

Francois Ambang – Daniel Morales (ednoglasna sudiska odluka)
Richard Abraham – Casey (ednoglasna sudiska odluka)


GLORY 30 SuperFight Series:

Jason Wilnis – Joe Schilling (mnozinska sudiska odluka)
Guto Inocente – Brian Douwes (ednoglasna sudiska odluka)
Tiffany van Soest – Esma Hasshass (ednoglasna sudiska odluka)
Mike Lemaire – Karl Roberson (ednoglasna sudiska odluka)
Manny Mancha – Warren Thompson (ednoglasna sudiska odluka)

https://youtu.be/l4Of9Fwc3YE

print

Можеби ќе ви се допадне...