Глигор Петков го освои вториот сребрен медал за Македонија на Европското карате првенство

 

Глигор Петков (+76 кг) го освои вториот сребрен медал за Македонија на Европското карате првенство за кадети, јуниори и У-21 во Алборг, Данска, во јуниорска конкуренција, отккао во финалето е совладан од Ирецот Крин Мек  Карти со 0-8.

Нашиот репрезентативец до финалето извојува четири победи и тоа против: Јоханес Корпела (Финска) 1-0, Пав  Хаструп (Данска) 0-0, Томас Коса (Словачка) 1-0 и Сергеј Калинин (Русија) 4-1.

Вчера во кадетска конкуренција Бојан Костов го освои сребрениот медал.

Утре настапуваат јуниорите до 21 година, конкуренција во која имаме повеќе адути за медал.

Резултати

Јуниори
+76
Глигор Петков – Јоханес Корпела (Финска) 1-0
Глигор Петков – Пав  Хаструп (Данска) 0-0
Глигор Петков – Томас Коса (Словачка) 1-0
Глигор Петков – Сергеј Калинин (Русија) 4-1
Финале
Глигор Петков – Крин Мек Карти (Ирска) 0-8

Ipon.mk

print