Гаетје го нокаутира Цероне, одличен меч на Тешеира и Крилов (ВИДЕО)

Џастин Гаетје (21-2, 4-2 УФЦ) беше убедлив против Доналд Цероне (38-13-1НЦ, 23-10 УФЦ) во главната борба на УФЦ настанот во Ванкувер.

Поранешниот шампион на ВСОФ/WSOF стигна до третата последователна победа со нокаут во последната минута од втората рунда, „Каубоецоте“ е 2-2 од враќањето во лесна категорија. Ова е негов втор последователен пораз, а трета последователна победа со нокаут на Гаетје во првата рунда.

Гаетје го рушеше Цероне со десницата, а потоа со низа удари удри го погаѓа беспомошниот противник, додека судијата не ја прекина борбата, а Цероне потоа се пожали на предвремен прекин.

Во брилијантен меч во кој и двајцата можеа да дојдат до првата рунда, Гловер Тешеира (30-7, 13-5 УФЦ) со поделена одлука на судиите го совлада 12 годишни помладиот Никита Крилов (26-7, 7-5 УФЦ).

На 39-годишниот Бразилец ова му е трета победа во низа. Интересно е што на Украинецот ова му е прва борба во кариерата од 33 меча во која отиде до судиска одлука. По враќањето во УФЦ е 1-2.

Поранешниот шампион во СБЦ, Мишел Переира (23-10, 1-1 УФЦ) плати за вишокот самодоверба. Бразилецот во текот на борбата со дебитантот Тристан Конели (14-6, 1-0 УФЦ) изведуваше акробатски елементи за потоа да остане без снага и загуби со едногласна одлука.

https://www.facebook.com/watch/?v=2102353846740287
https://twitter.com/espnmma/status/1173041179232849920?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1173041179232849920&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.croring.com%2Fnews%2Fvideo-gaethje-nokautirao-cerronea-odlican-mec-teixeire-i-krylova%2F24638.aspx

Тешкашот Тод Дафи (9-3-1НЦ, 3-2-1НЦ УФЦ) се врати по четиригодишна пауза против Џеф Хјуџис (10-2-1НЦ, 0-1-1НЦ УФЦ). Камбекот заврши на незадоволителен начин бидејќи Дафи не беше во можност да го продолжи мечот откако во првата рунда доби со прст во окото и борбата е поништена.

Урија Хол со поделена  одлука го победи Антонио Карлос Жуниор.

print