Во „Борбата на векот“ Снајдер го победи Садулаев, одличниот Нуров 10-ти…(ВИДЕО)

Во „Мечот на векот“ како што беше именувана борбата меѓу Абдулрашид Садулаев (Русија) и Кајл Санјдер (САД) во категоријата до 97 килограми на Светското првенство во борење слободен стил во Париз, му припадна на Американецот.

Снајдер славеше со 6-5. Борба која му даде шлагворд на Светскиот шампионат.

Во оваа категорија нашиот репрезентативец Мохамедгаџи Нуров откако славеше во квалификациите со технички туш 10-0 против Естонецот Каасик во осминафиналето се сретна со Азербејџанецот Асланбек Алборов.

Нуров воопшто не разочара против фаворитот, кој на крајот го освои бронзениот медал. Напротив, немаше среќа, бидејќи борбата заврши нерешено 3-3, а Азербејџанецот отиде понатаму поради тоа што последен освои поен. Нуров може да жали,бидејќи водеше со 2-0 и 3-1. Тој е десетопласиран во вкупниот пласман.

Инаку финалните борби понудија мнбогу возбудувања, а прваци станаа Џордан Бурогз (САД), Френк Чамизо (Италија), Зураби Иакобишвили (Грузија).

Во конечниот пласман по освоени медали САД држави се први со 54 медали, Русија е втора со 53, а Грузија трета со 40.

Freestyle

65kg (31 entries)
Gold – Zurabi IAKOBISHVILI (GEO) df. Magomedmurad GADZHIEV (POL), 3-1
Bronze – Alan GOGAEV (RUS) df. Mustafa KAYA (TUR), 8-2
Bronze – Alejandro VALDES TOBIER (CUB) df. Azamat NURIKOV (BLR), 4-2

70kg (27 entries)
Gold – Frank CHAMIZO (ITA) df. James GREEN (USA), 8-0
Bronze – Yuhi FUJINAMI (JPN) df. Zurabi ERBOTSONASHVILI (GEO) by TF, 11-0, 2:35
Bronze – Akzhurek TANATAROV (KAZ) df. Yakup GOR (TUR), 4-2

74kg (31 entries)
Gold – Jordan BURROUGHS (USA) df. Khetik TSABOLOV (RUS), 9-6
Bronze – Soner DEMIRTAS (TUR) df. Jabrayil HASANOV (AZE), 5-0
Bronze – Ali SHABANOV (BLR) df. Bekzod ABDURAKHMANOV (UZB), 8-4

97kg (26 entries)
Gold – Kyle SNYDER (USA) df. Abdulrashid SADULAEV (RUS), 6-5
Bronze – Aslanbek ALBOROV (AZE) df. Mamed IBRAGIMOV (KAZ), 3-2
Bronze – Georgi KETOEV (ARM) df. Elizbar ODIKADZE (GEO), 2-2

Final Team Rankings (Top Six)

 1. United States, 54 points (2 gold medals, 2 silver, 2 bronze)
  2. Russia, 53 (0-3-2)
  3. Georgia, 40 (2-0-1)
  4. Turkey, 39 (0-1-1)
  5. Azerbaijan, 32 (1-0-1)
  6. Japan, 28 (1-0-1)

Ipon.mk/В.Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...