Витор Белфорт се опростува против Лиото Мачида (ВИДЕО)

Поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија и победник на турнирот на тешкашите во 1997 година Витор Белфорт кариерата ќе ја заврши против друг поранешен шампион.

40-годишниот Бразилец по 22 години професионална ММА кариера би требало да се опрости на 12 мај на УФЦ 224 во Рио де Жанеиро против поранешниот шампион на УФЦ во полутешка категорија на Лиото Мачида.

MMA Викли објави дека е постигнат договор, но дека договорите сé уште не се потпишани.

Белфорт, кој го победи Нејт Макард во последната битка во јуни минатата година, сакаше да се опрости со втора борба со Мајкл Биспинг, кој исто така треба да биде последна, но Британецот не се согласи.

Мачида е само една година помлада од Белфорт, но јавно не го спомнал повлекувањето. „Змејот“ се врати на борилиштето на крајот на октомври минатата година, по двегодишна суспензија поради паѓање на допинг тестот и изгуби со нокаут од Дерек Брансон. Негативната серија од три последователни порази ја прекина пред две недели, поразувајќи го со поделена одлука на судиите Ерик Андерс.

.

print

Можеби ќе ви се допадне...