Верховен и во реваншот го порази Брестовац (ВИДЕО)

Младен Брестовац по вторпат е поразен во борбата за титулата на Глорија од Рико Верховен.

Во реванш на Глори 54 во Бирмингем Холанѓанецот победи со едногласна одлука во пет рунди (50-45, 50-45, 50-45, 50-45, 50-45) и по седми пат го одбрани појасот.

И на двајцата ова и беше прва борба годинава. Верховен во декември во петата рунда со нокаут славеше против Џамал ​​Бен Садик, додека Скорпион стинг кон крајот на септември за 36 секунди го нокаутира Хесди Гергес.

Во првата борба во 2016 година во Париз, Холанѓанецот победи со едногласна одлука.

Харут Григоријан со сигурна изведба го победи Алим Наби по 5 рунди и прв пат ја одбрани титулата во велтер категорија. На Азербејџанецот ова му е првиот пораз во Глори по победите над Џими Вино, Ники Холкин и Седрик Думбе.

Откако во декември го нокаутира Мајкл Дут, Дањи Илунга дојде до уште една последователна победа. 31-годишниот конгоанско-германски борец со едногласна одлука го победи Англичанецот Фрејзер Вејтман.

Поранешниот К-1 шампион до 70 килограми Марат Григоријан на ист начин славеше против Кинезот Лиу Ксу.

Канадѓанецот Џош Џонси со поделена одлука на судиите го совлада поранешниот ривал за титулата во лесна категорија Кристијан Беј.

Глори 54 Бирмингем:
Рико Верховен – Младен Брестовац (едногласна одлука на судиите)
Харут Григоријан – Алим Набиев (едногласна одлука на судиите)
Бејли Сагден – Алексеј Улијанов (без одлука)
Ченглунг Џанг – Адријан Максим (едногласна одлука на судиите)

Глори 54 Супер фајт серија
Дањи Илунга -. Фрејзер Вејтман (едногласна одлука)
Џош Јаунчеј – Кристијан Беј (разведени судии)
Адам Хедфилд – Ричард Абрахам (одлука на судијата за поделба)
Марат Григоријан – Лиу Ксу (едногласна одлука на судиите)
Елвис Гаши – Вилијам Голди-Галовеј (едногласна одлука на судиите)

.

print

Можеби ќе ви се допадне...