Вашингтон со спектакуларна десница го нокаутира Хелениус во американското деби (ВИДЕО)

Откако во септември минатата година го нокаутира Еркана Тепера, Роберт Хелениус (28-3, 17 КО) и се придружи на бранот на европските тешкаши кои се упатија во Америка.

35-годишниот Финец американското деби го имаше во Минеаполис против Џералд Вашингтон (20-3-1, 13 КО).

Поранешниот предизвикувач за титулата светски шампион во тешка категорија во борбата со Хелениус влезе откако во јануари загуби со нокаут од непоразениот Полјак Адама Ковнацки и по трите изгубени меча од последните четири.

Ја погаѓаше со десницата брадата на Хелениус, но Финецот со предниот директ ја контролираше борбата. Вашингтон веќе ја губеше силата кога го направи најдобриот удар во професионалната кариера и со заден десен директ во осмата рунда финскиот двометраш речиси го исфрли од рингот.

print