БК Вардар анализа: Зубаиров може да обезбеди олимписка норма!
Халил Зубаиров-бронзен медал

Халил Зубаиров-бронзен медал

„Повторно се вративме во колосек и главни фаворити сме за освојување на последниот Светски квалификационен турнир во Истанбул 6-8 мај, олимпикса норма за Македонија“, велат од БК Вардар.

Ваквото оптимистичко тврдење доаѓа поради враќањето на Халил Зубаиров на душекот, кој беше отсутен од активностите во борењето поради престрелката во родниот Дагестан, каде што беше застрелан.

„Голем хендикеп од неговото отсуство почуствуваа не само БК Вардар, туку и збратимениот СВГ Веингартен (каде што настапуваат и нашите Егоров , Ефендиев и Нуров) и двапати со нерешен резултат го освоија „само“ второто место во професионалната германска Бундеслига , а македонската боречка репрезентација на меѓународната сцена имаше не толку славен настап на Европското првенство и квалификационите турнири“, велат од Вардар.

Zubairov borba od ljubisa

По направената анализа и стратегија за настап на последната шанса во Турција , каде што како показатели се земени во обзир резултатите од :

– Светското првенство во Лас Вегас 2015

– Европското Првенство во Рига 2016

– 1 Европски квалификационен турнир (СРБ)

– 1 Светски квалификационен турнир (Монголиа).

Precek na Zubairov prea aerdrom sprotivno2015-03-31

„Детално ги анализиравме освојувачите на олимписки норми по категории и преостанатите кандидати за последните 2 места по категотии на турнирот во Истанбул од 06-09 мај“, велат од стручниот штаб на Вардар, а од Федерацијата за боречки спортови на Македонија е одлучено во Турција да патуваат четворица борачи, но о станува дилемата кој да биде четвртиот од: Лабазан Аскербиев, Дејан Митров, Мохамедгаџи Нуров, Бобан Данов и Халил Зубаиров.

Во кратки црти ви ги доставуваме освојувачите на олимписка норма и сериозните противницина кои треба да се обрне внимание .

Askerbiev borba Zrenjanin 2016

57kg — Men’s Freestyle

Georgia (GEO) via Vladimer KHINCHEGASHVILI — World Championship, Gold

Iran (IRI) via Hassan Sabzali RAHIMI — World Championship, Silver

Mongolia (MGL) via Bekhbayar ERDENEBAT — World Championship, Bronze

Russia (RUS) via Victor LEBEDEV — World Championship, Bronze

Kazakhstan (KAZ) via Artas SANAA — World Championship, Fifth Place

Democratic People’s Republic of Korea (PRK) via Hak Jin JONG — World Championship, Fifth Place

Cuba (CUB) via Yowlys BONNE RODRIGUEZ — Pan Am Qualifier, Gold

United States (USA) via Anthony Joseph RAMOS (USA) — Pan Am Qualifier, Silver

Japan (JPN) via Rei HIGUCHI — Asian Qualifier, Gold

Korea (KOR) Junsik YUN — Asian Qualifier, Silver

Senegal (SEN) via Adama DIATTA — Gold, Africa-Oceania Qualifier

Morocco (MAR) via Chakir ANSARI — Silver, Africa-Oceania Qualifier

Bulgaria (BUL) via Vladimir DUBOV — European Qualifier, Gold

Armenia (ARM) via Garnik MNATSAKANYAN — European Qualifier, Silver

Сериозни ривали и конкуренти за финале остануваат само УКР, БЛР, МЛД и ТУР.

„Со добар жреб и барем една победа против овие противници Лабазан Аскербиев може и треба да биде финалист“.

Dejan-Mitrov-vo-akcija

65kg — Men’s Freestyle

Italy (ITA) via Frank CHAMIZO MARQUEZ — World Championship, Gold

Uzebekistan (UZB) via Ikhtiyor NAVRUZOV — World Championship, Silver

Russia (RUS) via Soslan RAMONOV— World Championship, Bronze

Iran (IRI) via Seyedahmad MOHAMMADI– World Championship, Bronze

Mongolia (MGL) via Mandakhnaran GANZORIG — World Championship, Fifth Place

Azerbaijan (AZE) via Toghrul ASGAROV — World Championship, Fifth Place

Cuba (CUB) via Alejandro Enrique VALDES TOBIER — Pan Am Qualifier, Gold

Puerto Rico (PUR) via Franklin GOMEZ MATOS — Pan Am Qualifier, Silver

India (IND) via Yogeshwar DUTT, Asian Qualifier, Gold

China (CHN) via Katal YEERLANBIEKE, Asian Qualifier, Silver

Nigeria (NGR) via Amas DANIEL — Gold, Africa-Oceania Qualifier

Australia (AUS) via Sahit PRIZRENI — Silver, Africa-Oceania Qualifier

Poland (POL) via Magomedmurad GADZHIEV — European Qualifier, Gold

Ukraine (UKR) via Andriy KVYATKOVSKY — European Qualifier, Silver

„Сериозни ривали и конкуренти за финале остануваат само БУЛ, Арм, СЛО, КОР, УСА, БЛР И КАН.

Тука конкуренцијата е многу посериозна и многу тешко дека Дејан Митров би можел да дојде до финалето. Но, се е возможно“.

74 кг – немаме преставник

zubairov crno bela

86kg — Men’s Freestyle

Russia (RUS) via Abdulrashid SADULAEV — World Championship, Gold

Turkey (TUR) via Selim YASAR — World Championship, Silver

GEO (GEO) via Sandro AMINASHVILI — World Championship, Bronze

IRI (IRI) via Alireza Mohammad KARIMIMACHIANI — World Championship, Bronze

Azerbaijan (AZE) via Magomedgadzhi KHATIYEV — World Championship, Fifth Place

Bulgaria (BUL) via Mihail Petrov GANEV — World Championship, Fifth Place

Cuba (CUB) via Reineris SALAS PEREZ, Pan Am Qualifier, Gold

Puerto Rico (PUR) via Jaime Yusept ESPINAL (PUR), Pan Am Qualifier, Silver

Mongolia (MGL) via Uitumen ORGODOL — Asian Qualifier, Gold

Kazakhstan (KAZ) via Aslan KAKHIDZE (KAZ) — Asian Qualifier, Silver

Egypt (EGY) via Mohamed Aly Zaghloul MOHAMED — Gold, Africa-Oceania Qualifier

Tunisia (TUN) via Mohamed SAADAOUI — Silver, Africa-Oceania Qualifier

Hungary (HUN) via Istvan VEREB (HUN) — European Qualifier, Gold

Belarus (BLR) via Amarhadshi MAGOMEDOV  — European Qualifier, Silver

„Најквалитетниот македонски борач, Халил Зубаиров, носител на бронза од Европското првенство за У-23, поради познати причини , не беше во можност да настапи порано , но сега, иако доволно неподготвен, претставува сериозен конкурент за освојување на олимписка норма. Сериозни соперници КОР, УКР, АРМ, УЗБ, ГРЕ“.

Nurov na piedestal vo Zrenjanin

97kg — Men’s Freestyle

United States (USA) via Kyle Frederick SNYDER — World Championship, Gold

Russia (RUS) via Abdusalam GADISOV– World Championship, Silver

Azerbaijan (AZE) via Khetag GAZYUMOV— World Championship, Bronze

Ukraine (UKR) via Pavlo OLIINYK — World Championship, Bronze

Ukraine (GEO) via Elizbar ODIKADZE — World Championship, Fifth Place

Iran (IRI) via Abbas Mohammadtaher TAHAN — World Championship, Fifth Place

Cuba (CUB) via Javier CORTINA LACERRA, Pan Am Qualifier, Gold

Venezuela (VEN) via Jose Daniel DIAZ ROBERTTI, Pan Am Qualifier, Silver

Kyrgyzstan (KGZ) via Magomed MUSAEV — Asian Qualifier, Gold

Kazakhstan (KAZ) via Mamed IBRAGIMOV — Asian Qualifier, Silver

Soso TAMARAU (NGR) via Gold, Africa-Oceania Qualifier

Egypt (EGY) via Aly Hamdy MOUSTAFA — Silver, Africa-Oceania Qualifier

Poland (POL) via Radoslaw BARAN — European Qualifier, Gold

Turkey (TUR) via Ibragim BOLUKBASI — European Qualifier, Silver

„Познавајки ги способностите на Могамедгаџи Нуров, тој претставува потенцијал и е многу поквалитетен од противниците кои острануваат без норма, меѓу кои би ги издвоил МГЛ, КОР, ГЕР, ИНД, БЛР, ХУН“.

Boban Danov so zname na EI

125kg — Men’s Freestyle

Turkey (TUR) via Taha AKGUL — World Championship, Gold

Azerbaijan (AZE) via Jamaladdin MAGOMEDOV — World Championship, Silver

Georgia (GEO) via Geno PETRIASHVILI — World Championship, Bronze

Russia (RUS) via Bilyal MAKHOV — World Championship, Bronze

Mongolia (MGL) via Chuluunbat JARGALSAIK  — World Championship, Fifth Place

Armenia (ARM) via Levan BERIANIDZE  — World Championship, Fifth Place

United States (USA) via Tervel DLAGNEV — Pan Am Qualifier, Gold

Canada (CAN) via Korey JARVIS — Pan Am Qualifier, Silver

Iran (IRI) via Komeil Nemat GHASEMI — Asian Qualifier, Gold

Kazakhstan (KAZ) Daulet SHABANBAY — Asian Qualifier, Silver

Egypt (EGY) via Diaaeldin ABDELMOTTALEB — Gold, Africa-Oceania Qualifier

Tunisia (TUN) via Slim TRABELSI — Silver, Africa-Oceania Qualifier

Ukraine (UKR) via Alen ZASEEV — European Qualifier, Gold

Belarus (BLR) via Yusup JALILAV — European Qualifier, Silver

Сериозни кандидати за финале во Истанбул се: РОМ, БУГ, СВК, КОР, ИНД ….

„Доколку македонскиот стручен штаб одлучи , Нуров би можел да ризикува и да настапи во тешка категорија, каде што може полесно да освои олимписка норма. Сепак, тоа се помасивни и појаки борачи, за што треба да одлучат нашиот борац и стручниот штаб“.

„По Европското првенство во Рига, Европското У-23 во Русе и двата квалификациски турнири видно се забележува „премореноста“ на нашите репрезентативци, но вклучувањето на тренерите од Вардар и „бронзениот“ Зубаиров, како д ја подигна атмосферата и самодовербата на другите членови на македонскиот тим“, заклучува тренерот Љубиша Пешко.

Ние ќе потсетиме дека Нуров на квалификацискиот турнир во Зрењанин го освои бронзениот медал, но тоа не обезбедуваше норма, а во Монголија претрпе пораз во првото коло, а неговиот противник не стигна далеку, за да го повлече во репасажот и да му овозможи борба за олимписка норма, како во Србија. Од друга страна, од Митров, Бобан и Аскербиев, само Лабазан забележа една победа во Зрењанин, а во Монголија не се појавија, наводно поради штедење, додека натурализираниот репрезентативец не можел да симне килажа.

Сепак, надежта умира последна, така и ние имаме право да се надеваме на олимписка норма во Истанбул.

Ipon.mk/В. Д.

print

Можеби ќе ви се допадне...