Аргентинец е избркан од Рио поради допинг

lensina-para-olimpijada

Аргентинецот Хорхе Ленсина, учесник на турнирот во џудо на Параолимписките игри во Рио де Жанеиро, беше отстранет поради позитивен допинг примерок.

Тој е земена на 8 септември, а два дена подоцна Ленсина се борел во четвртфиналето на турнирот до 90 килограми. Дури и со допинг ја изгуби својата средба и рано испадна од натпреварите.

Според прелиминарните информации, организаторите му ја одзеле акредитација на Ленсина и тој принудно го напуштил Параолимпиското село. Формално казната ќе биде објавена по отворањето на Б-примерокот, што ќе се случи по завршувањето на летните игри. Инцидентот со Ленсина забележа и првата позитивна мостра за време на дербито од параолимпијадата. Надвор од турнирите за употреба на забранети стимуланси бил фатен уличен натпреварувач во кревање тегови од Саудиска Арабија.

print

Можеби ќе ви се допадне...