Антонио Плазибат победник на К-1 Гран при (ВИДЕО)

Антонио Плазибат е победник на К-1 Гранд при во категоријата до 100 килограми.

По двете победи со нокаут во првата рунда на патот до финалето во Саитама супер арена, 23-годишниот борец на Амено Џим во финалето со одлука на судиите го победи Ибрахим Ел Буни.

Плазибат беше подобар во првата рунда се до последните моменти. Ја зазеде средината на на рингот од почетокот и тргна напред. Успеа да го стресе холандско-мароканскиот борец со кроше и удари во телото. Пред крајот на рундата Ел Буни ја исфрли гумата за заби, а во продолжението на мечот со две крошеа сериозно го погоди Плазибат и продолжи да напаѓа.

Подолгиот Холанѓанец подобро боксира на почетокот на втората рунда, но по 30 секунди Плазибат го погодува со одлично лево кроше, па со среден удар (мидл кик). Ел Буни враќа со колена, а потоа Слиќанесцот го удира притиска на јажињата и го удира неколку пати.

Коленото на Ел Буни до почетокот на телото е трето по повлекувањето на Плазибата, но хрватскиот борец се враќа со висок удар и се движи напред, тропајќи на брадата. Плазибат потоа ја потресе мароканската десничарска круна и побара спасение во матката и ги преживеа последните триесет секунди од борбата.

Плазибат им се приклучи на Бранко Цикатиќ и Мирко Филиповиќ како победници на Големата награда К-1 од Хрватска.

Во четвртфиналето го елиминираше К-Џи и во полуфиналето Макото Уехара. Ел Буни исто така своите претходни мечеви на турнирот ги заврши со брзи нокаути.

К-1 Светски Гран-при Јапонија 2017:

четвртфинале
Макото Уехара – Пакоме Аси (КО, Р1)
Антонио Плазибат – K-Џи (КО, Р1)
Роел Манарт – Масахиро Ивашита (КО, Р1)
Ибрахим Ел Буни – Коичи (КО, Р1)

полуфинале
Ибрахим Ел Буни – Роел Манарт (КО, Р1)
Антонио Плазибат – Макото Уехара (КО, Р1)

финале
Антонио Плазибат – Ибрахим Ел Буни (со судиска одлука)

.

print

Можеби ќе ви се допадне...