Андре Ворд се дигна по нокдаунот и го победи Ковалев (ВИДЕО)

andre-vord-pobednik-so-kovalev

Андре Ворд (31-0, 15 КО) е новиот ВБА, ВБО и ИБФ светски шампион во полутешка категорија.
32-годишниот Американец пред повеќе од 13.000 гледачи во Лас Вегас со тесна судиска одлука го победи бранителот на титулата Сергеј Ковалев и му го нанесоа првиот пораз во кариерата. Сите судии мечот го бодуваа 114-113, односно седум од 12 рунди му припаданале на Ворд.

Поранешниот светски шампион во супер-средна категорија се најде во нокдаун во втората рунда, но физички тешкиот меч, во кој вклучуваше и многу борење успеа да стигне до победа.

„Ова е нешто прекрасно. Усеавме, бејби. Ова е полно железо. Се подготвувавме да го направиме ова. Јас сум петкратен светски шампион. Човече, ова е неверојатно“, изјави по борбата „Синот Божји“ кој е непоразен од својата 12 година.

Ковалев ги погоди 126 од 474 (27%) упатени удари, а Вард 116 од 337 (34%). Ковалев погоди 126 од 474 (27%) упатени удари, а Вард 116 од 337 (34%). Што се однесува до силните удари Рускинот погоди 78 од 232 (34%), а Вард 61 од 169 (36%). Ковалев имале прецизност од 20% со предниот директ (48 од 242), а Вард, 33% (55 од 168).

„Ова е погрешна одлука. Не сакам да го кажам своето мислење, сведоците се овде. Сите видовте што се случи“, ја прокоментира борбата Ковалев.

Ковалев веднаш одлучи да ја активирате клаузула за реванш, која му овозможува  повторна средба со Ворд во рингот во следната борба.

https://youtu.be/j50QLiXH9IM

print

Можеби ќе ви се допадне...