Аманда Нуњес ја предизвика Ронда Русеј

Amanda Nunjes muskuli

Шампионот на УФЦ во бантам категорија, Аманда Нуњес, си го зададе следниот предизвик во кариерата. Нуњес пред помалку од еден месец ја освои титулата, но веќе е подготвена за следниот дуел, а таа сака тој да биде против најекспонираната натпреварувачка во организацијата – Ронда Русеј.

Последен пат Ронда ја видовме во акција за време на ММА настанот УФЦ 193, каде што загуби со нокаут од Холи Холм и од тогаш до денес се уште не се знае датумот на нејзиното враќање.

Но кога Русеј ќе се врати во октагонот, Аманда сака да ја пречека. Веста е објваена на социјалната мрежа Твитер од ММА новинарот Ариел Хелвани:

Нуњес сака во следниот меч да се бори со Русеј, но ако таа не се врати во октагонот до крајот на годината, другата опција е Хулијана Пења.

print

Можеби ќе ви се допадне...