Азиз Исмаил и Доан Османи забележаа по три победи, но немаа среќа на Серија А, Келебиќ загуби минимално

75-килашите имаа добар настапн а Карате 1 Серија А турнирот во Салзбург, Австрија, штета што немаа малку повеќе среќа па преку репасажот Азиз Исмаил и Доан Османи да се борат за бронзата. Ненад Келебиќ (-67 кг) во четвртата борба загуби со минимален резултат 0-1 Рафаеле ди Џиоија (Швајцарија), така само Моника Стефановска остана во репасажот да дојде до подобар пласман на исклучително силниот турнир.

Да потсетиме дека Серија А настапуваат рекордни 99 држави со рекорден број на натпреварувачи 2057.

На Серија А турнирите настапуваат најдобри каратисти од ВКФ ранг листата. Исто така и на овој натпревар се собираат бодови за Олимпските игри во Токио 2020.

Резултати
-61 кг – 132 натпреварувачи
Наташа Стефановска – Луси Веитхова (Чешка) 3-1
Наташа Стефановска – Кристина Ферер (Шпанија) 1-3

-68 кг – 107
Моника Стефановска – Констанца Ојарзо (Чиле) 8-0
Моника Стефановска – Лингл Скајлер (САД) 2-0
Моника Стефановска – Елена Киричи (Швајцарија) 0-2
Репасаж
Моника Стефановска – Викторија Резајева (Латвија)

-67 кг – 222
Ненад Келебиќ – Лука Кесел (Германија) 8-2
Ненад Келебиќ – Натан Клинт (Холандија) 4-2
Ненад Келебиќ – Валентин Најда (Украина) 4-1
Ненад Келебиќ – Рафаеле ди Џиоија (Швајцарија) 0-1

-75 кг – 220
Димитар Илиевски – Бахаман Азгари (Иран) 0-8

Азиз Исмаил – Марко Мартиновиќ (Србија) 1-0
Азиз Исмаил – Лоренцо Пјетро Марчи (Италија) 1-0
Азиз Исмаил – Јермек Аиназаров (Казахстан) 1-0
Азиз Исмаил – Сајед Ахмади (Иран) 0-1

Стефан Костиќ – Бен Померој (Англија) 3-3
Стефан Костиќ – Аднан Хурем (Босна и Херцеговина) 0-1

Доан Османи – Алесандро Неци (Италија) 3-0
Доан Османи – Ѓорѓе Салапура (Србија) 3-0
Доан Османи – Јута Мори (Јапонија) 3-0
Доан Османи – Аисман Мамедов (Русија) 1-3

Петар Заборски – Макс Бауер (Германија) 1-0
Петар Заборски – Андрија Мариќ (Србија) 0-3

Ipon.mk

print