Адонис Стивенсон го згази Анджеј Фонфара (ВИДЕО)

На Адонис Стивенсон му беа потребни многу помалку од 12 рунди за да го заврши мечот со Анджеј Фонфара. Стивенсон го прати во нокдаун противникот уште во првата рунда, а потоа истото се повтори и во втората кога Вирџил Хантер, тренерот на Фонфара, на почетокот на рундата го предаде мечот.

39-годишниот Стивенсон веќе е со скор 29-1, забележувајќи го 24-тиот нокаут и одбранувајќи ја титулата во полутешката категорија на ВБЦ.

„Бев целосно фокусирана на овој дуел и видовте што се случи“, рече Стивенсон по битката и додаде:„Фонфара се обиде, но не беше подготвен за оваа средба“.

Елдиер Алварез (23-0, 11 КО) ја задржа позицијата на задолжителен предизвикувач Стивенсон. 33-годишниот Колумбиец со мнозинска одлука на судиите (114-114, 117-111, 116-112) го победи домашниот борец и поранешен ВБЦ шампион Жан Паскал (05/01/31, 18 КО).

.

print

Можеби ќе ви се допадне...