Абрахам го победи Красниќи и избори меч за светската титула (ВИДЕО)

Кралот Артур Абрахам (46-5, 30 КО) уште еднаш ќе се бори за титулата светски првак.

37-годишниот поранешен светски шампион во средна и суперсредна категорија победи во Ерфурт во елиминацискиот меч на ВБО за прв предизвикувач го победи Робин Красниќи (46-5, 17 КО) со едногласна одлука (118-110, 115-114, 117-111).

Со овој успех ќе добие прилика за реванш со Гилберт Рамирез (35-0, 24 КО) кој минатата година во април во Лас Вегас му ја зеде титулата. И самиот Рамирез беше ноќеска во акција. По пауза од една година поради повреда на десната рака, Мексиканецот со едногласна одлука судиите беше подобар од Украинцот Макс Буршак (33-5-1, 15 КО и прв ја одбрани титулата на ВБО во супер средна категорија).

.

print

Можеби ќе ви се допадне...