20.8 C
Skopje
15/06/2021 | 14:10

Пред 35 години Шабан Трстена дебитираше на СП во Едмонтон со бронзен медал

На денешене ден (12 август) пред 35 години 1982 година одржа Светско првенство во борење во Едмонтон, Канада, на кое за прв пат се...

(ВИДЕО) Гарсија се дигна од нокдаун за да го нокаутира Лук Кембел

Рајан Гарсија (21-0, 18 КО) е новиот носител на титулата во средна категорија на ВБЦ, откако го победи со нокаут во 7-та рунда Лук...

Симона Заборска: Јуниорка сум, но ќе освојам сениорски медал

Јас, се уште сум јуниорка и ова е големо искуство за мене, вели нашата репрезентативка Симона Заборска, која со малку повеќе среќа можеше да...

Мирче Јанушевски: Во Металург имаме смена на генерацијата, новата ја предводи Азиз Исмаил

Тренерот на Карате клубот Металург, Мирче Јанушевски, направи пресек на учеството на неговите натпреварувачи на Државното првенство за сениори и очекувањата од наредните меѓународни...

Фил Хит 6-та година по ред стана „Мр. Олимпија“ (ФОТО/ВИДЕО)

Фил Хит шеста година по ред ја освои најпрестижната титула во бодибилдинг „Мр. Олимпија“. 36-годишниот Американец победува од 2011 година, а зад себе го остави...

Нема да има разголени девојки на спектаклот Џошуа-Руиз

Од почит спрема Саудиска Арабија, а и како што се очекуваше, нема да има вообичаено најавување на...

Карате репрезентацијата-деца патува на Балканското првенство по нов рекорд

Македонската карате репрезентација за деца вечерва патува за Белград-Србија, каде што ќе се одржи 21. Балканско првенство за деца. Нашата репрезентација со 119 натпреварувачи...

Аманда Нунес се сликаше гола за ЕСПН (ФОТО)

Двојната шампионка во петел и перо категорија Аманда Нунес одлучи да учествува во ESPN Body Issue и...

Марјан Лазаров полагаше за судија во борење од прва категорија

Марјан Лазаров го полагаше теоретскиот дел за судии од прва категорија во борење на ОСБ/UWW во Белград на семинарот за судии. Практичниот дел е...

Викторија Варадинова, по првиот бокс меч: Ги прифаќам предизвиците!

Викторија варадинова во кик бокс спортот е позната во нашата земја, иако има само 15 години таа веќе постигна забележителни резултати на натпреватите во...

Попуст -50% на колекцијата есен-зима 2020/2021

Од наш агол

Пуштете го вашето дете да тренира џудо

Џудото е боречка вештина која настанала во Јапонија. Иако самиот назив за некои звучи грубо, всушност истиот на јапонски значи „Нежен пат“. Тоа упатува...

Последни објави

Вајт покажа почит кон Поветкин по одлуката за пензионирање

Дилиен Вајт не се обесхрабри по повлекувањето на Александар Поветкин од професионалниот бокс. Потсетуваме, Дилиен Вајт го нокаутира рускиот боксер во четвртата рунда на гала...

Теофимо Лопез: Ќе го нокаутирам Ломаченко и во втора битка

Шампионот во лесна категорија Теофимо Лопез верува дека поранешниот шампион Васил Ломаченко е целосен губитник. Тие се бореа за титулите на крајот на 2020...

Јапонија најдобра на Светското првенство во џудо

На Светското првенство во џудо што се одржа во Унгарија Јапонија е најдобра репрезентација со освоени 11 медали – 5 златни, 4 сребрени и...

24 каратисти обезбедија виза за Олимписките игри во Токио, само тројца се од Балканот

На карате квалификациите во Париз норма за Олимписките игри во Токио обезбедија 24 каратисти во кати борби, за жал, без наши претставници. Од Балканот за...

Спирковска и Неделковска ја претставуваат Македонија на ЕП во борење за кадети

На Европското првенство за кадети во Самоков, Бугарија, настапуваат и две борачки од БК Вардар, Марија Спирковска и Марија Неделковска. Тренерот на Вардар и предводник...

Погледнете го атрактивниот нокаут на Бобан Илиоски (ВИДЕО)

Бобан Илисоки на 11 јуни извојува ефектна нокаут победа во првата рунда против Месуд Селимовиќ од Босна и Херцеговина во категоријата до 84 килограми...

Димевски: По од два олимписки циклуса, имаме двајца спортисти со олимписка норма

Претседателот на Олимпискиот комитет, Даниел Димевски изрази задоволство од фактот што по 13 години, Македонија ќе оди на Олимпијада со двајца спортисти кои имаат...